Omfattende analyse av boltens strekkfasthet Beregning av boltens strekkfasthet

Mar 28, 2024

Legg igjen en beskjed

Omfattende analyse av boltens strekkfasthet
Ytelsesnivåene til bolter og bolter er delt inn i 10 nivåer: fra 3,6 til 12,9. Tallet før desimaltegnet representerer 1/100 av materialets strekkgrense, og tallet etter desimaltegnet representerer 10 ganger forholdet mellom materialets flytegrense og strekkgrensen.
Ytelsesnivået til nøtter er delt inn i 7 nivåer, fra 4 til 12. Tallene representerer omtrent 1/100 av minimumsbelastningen mutteren garantert tåler.
For enhetlige tomme gjenger er det tre gjengekvaliteter for utvendige gjenger: 1A, 2A og 3A, og tre grader for innvendige gjenger: 1B, 2B og 3B, som alle er klaringspasninger. Jo høyere nivånummer, jo strammere passform.
Klassene 1, 1A og 1B, svært løse toleranseklasser, som er egnet for toleransepasning av innvendige og utvendige gjenger.
Nivåene 2, 2A og 2B er de vanligste gjengetoleransenivåene spesifisert for mekaniske festemidler i britisk serie.
Gradene 3, 3A og 3B, skrus sammen for å danne den tetteste passformen, egnet for festemidler med tette toleranser og brukes i sikkerhetskritiske design.
Metrisk gjenge, utvendig gjenge har tre gjengekvaliteter: 4h, 6h og 6g, innvendig gjenge har tre gjengekvaliteter: 5H, 6H, 7H. Trådpasningen kombineres best til H/g, H/h eller G/h. For raffinerte festetråder som bolter og muttere er standardanbefalingen å bruke en 6H/6g passform.
Karbonstål: Styrkemerkekoden består av to deler av tall atskilt med "?". Betydningen av tallet før "?" i merkekoden angir den nominelle strekkfastheten. For eksempel indikerer "4" i karakter 4.8 1/100 av den nominelle strekkfastheten 400N/MM2. Meningen med "?" og tallet etter prikken i merkekoden indikerer flyteforholdet, det vil si forholdet mellom den nominelle flytegrensen eller den nominelle flytegrensen og den nominelle strekkgrensen. For eksempel er flytegrensen for produkter i klasse 4.8 320 N/mm2.
Styrkemerket for produkter i rustfritt stål består av to deler atskilt med "-". Symbolet før "-" i merkekoden indikerer materialet. For eksempel: A2, A4 og andre merker etterfulgt av "-" indikerer intensitet, slik som: A2-70
Karbonstål: Mekaniske ytelsesgrader med metriske bolter kan deles inn i: 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 5.8, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9, 12.9, totalt 10 ytelsesgrader
Ytelsesgradene til bolter for stålkonstruksjonsforbindelser er delt inn i mer enn 10 kvaliteter, inkludert 3.6, 4.6, 4.8, 5.6, 6.8, 8.8, 9.8, 10.9 og 12.9. Blant dem er bolter av klasse 8.8 og høyere laget av lavkarbonlegert stål eller middels karbonstål og har blitt varmebehandlet. (slukking, temperering), vanligvis kjent som høyfaste bolter, og de andre er ofte kjent som vanlige bolter. Etiketten for boltytelse består av to deler av tall, som henholdsvis representerer den nominelle strekkfasthetsverdien og flytegrenseforholdet til boltmaterialet. For eksempel betyr en bolt med ytelsesnivå 4.6:
1. Boltmaterialet har en nominell strekkfasthet på 400 MPa;
2. Flytestyrkeforholdet til boltmaterialet er 0.6;
ˆ 3. Den nominelle flytegrensen til boltmaterialet når 400×0.6=240MPa-nivå
Ytelsesnivå 10,9 høyfaste bolter, etter varmebehandling, kan oppnå:
1. Den nominelle strekkstyrken til boltmaterialet når 1000 MPa;
2. Flytestyrkeforholdet til boltmaterialet er 0,9;
ˆ 3. Den nominelle flytegrensen til boltmaterialet når 1000×0.9=900MPa-nivå

Sende bookingforespørsel